Home > Diesel Welders > GEN-200DH Honda Petrol Welder Generator
GEN-200DH Honda Petrol Welder Generator
New Call for Availability
  1. •
New Call for Availability
Brand: Gen-Set Model: MPM 5/200 I-EL/H Petrol Product: 17579
5 stars on Trustpilot
United States This equipment is available for delivery to United States
  Enquire Now
  • Details
  • PDFs
  • Delivery
  • This Honda petrol engine welder generator, model MPM 5/200 I-EL/H Petrol
  • Welding method: Electrode / Tig
  • Current regulation: Electronic
  • 35%: 200A - 28V
  • 60%: 150A - 26V
  • Electronic adjustment (DC mode): 30A - 200A
  • Maximum electrode diameter: 4 mm
  • AC power supply 50 Hz
  • 1 x 16A / 230V single-phase EEC socket
  • 1 x 16A / 110V single-phase EEC socket
  • Stepless current adjustment
  • Remote control socket
  • Honda GX-390 Engine
  • 2 Years warranty
  • Option Wheelbarrow Type Trolley and Remote Control Kit – 20m Cab
Package Includes:
  • 12 month warranty
Lead Times
  • “Sold As Seen” machines: 2-3 working days.
  • “Serviced” machines: 7 working days.
  • “Refurbished” machines: 2-3 weeks.
  • “New” machines: subject to stock and supplier lead times where applicable.
Shipping
All shipping costs include packing.
UK*
  • Large item delivery: TBC by quotation
Northern Ireland
  • Parcel and large item delivery: TBC on quotation
Ireland
  • Parcel and large item delivery: TBC by quotation
Europe and Overseas
Click here for full delivery and warranty terms.
Excellent
See reviews of Westermans International on Trustpilot
Based on 639 reviews
Previous
Next
How to Get This Item
You’ve read the specs, seen the photos, and this product fits the bill!
What are the next steps?
Step 1 Click “Request a Quote”
And you will receive the Price shortly after by email
Step 2 Need it shipping?
Reply to your quote with delivery details, and we’ll get prices
Step 3 Ready to buy?
Send us an order, and we’ll email you an invoice for payment
Other customers also viewed
Gen-Set Gen-300IK Diesel Welder Generator,
 More info
Genset GEN-400DK Diesel Welder Generator
 More info
Gen-Set MPM 15/4001-K 400 amp Diesel Driven Welder Generator
ProArc WGP-1 Wire feed Guide Positioner for 2.4~3.2mm